Osmanlı mezar taşları yok Oluyor

Edirne‘de Beylerbeyi Camisi Mezarlığı’ndaki Osmanlı‘dan kalma mezar taşlarının yok olma tehlikesi taşıdığını söyleyen Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, “Buraların tekrar elden geçirilmesi gereklilik arz ediyor. Daha önce mevcut olan türbe bile yıkıktı, kubbesi yoktu. Restorasyon çalışması yapıldı. Fakat geçen zamanda taşların korunmasını aciliyet taşır bir konuma getirdi” dedi.

Osmanlı İmparatorluğu’na 88 yıl başkentlik yapan Edirne; tarihi camileri, medrese ve köprülerinin yanı sıra Osmanlı’dan kalma mezar taşlarıyla da dikkat çekiyor.

Kentte hemen hemen her tarihi caminin bahçesinde bulunan taşlar, koruma altına alınmasına rağmen büyük zarar görüp tahrip ediliyor.

Tarihi mezar taşlarının en çok bulunduğu alan ise Babademirtaş Mahallesi’nde tarihi Beylerbeyi Camisi Kabristanlığı’nda bulunuyor.

Edirne’deki Osmanlı Sarayı’nda önemli görevlerde bulunmuş kadın ve erkeklerin mezar taşları, kavuk ve çiçek motiflerinin yanı sıra kılıç ve çeşitli motifleriyle dikkat çekiyor.

‘EDİRNE’NİN ÖNEMLİ İSİMLERİ BURADA’ 

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Engin Beksaç, mezar taşlarının önceki yıllarda bir düzenleme çalışmasıyla birlikte sergilenmeye başladığını fakat bakımsızlıktan dolayı büyük zarar gördüğünü söyledi.

Beylerbeyi Camisi Kabristanı’nın, Edirne’nin en ilginç ve eski kabristanlarından birisi olduğunu belirten Beksaç, “Burada çok değişik süreçlerin mezar taşları var. Edirne’nin çok önemli isimlerinin olduğunu biliyoruz.Fakat bunların tam olarak kimliklerinin tespiti için bir çalışma yapılmadı. Daha önceki yıllarda bu kabristanda bir düzenleme çalışması yapılmıştı. 1990’lı yıllarda berbat durumda olan bir kabristandı. Fakat o dönemden kalma olarak görüldüğü gibi bir müze tanzimi yapıldı.

Maalesef kabristanların yönlerinde kaymalar oldu. Bir kısmı kıbleye bakmıyor. Çok kaliteli taşlar olduğu için burada bir müze korumasının gerekliliği zaten vardı. Bazı mezarlar da orijinal şekliyle duruyorlar” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.