Hayırlı Bereketli Ramazanlar

Tüm okurlarımıza hayırlı ramazanlar dileyerek başlamak istiyorum bugünkü yazıma. 

11 ayın sultanı Ramazan ayında oruç tutacak olan tüm okurlarımıza, Allah kolaylık versin duaları kabul olsun. 

Bakara Suresi’ne göre Kur’an’ın İslam peygamberi Muhammed’e gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde “oruç” tutmak müslümanlara emredilmiştir. 

İlgili ayet şöyledir: “ O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur’an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz! (Bakara 185) ” 

Bu ay boyunca gün doğumundan önceki alacakaranlık ile günbatımından sonraki alacakaranlık arasında yemek-içmek Müslümanlara yasak kılınmıştır. Mükellef olan Müslümanların Ramazan orucunu tutması farzdır. 

2 Nisan Cumartesi günü başlayacak olan 11 Ayın Sultanı Ramazan ayımız 1 Mayıs Pazar günü tutulacak olan son oruç ile sona erecek. 

2022 Ramazan Bayramı, 2 Mayıs 2022 Pazartesi günü başlayacak ve 4 Mayıs Çarşamba günü sona erecek.

Yaklaşık 2 yıl önce tüm dünyanın gündemine oturan Covid-19 salgını nedeniyle geçtiğimiz yıllarda özellikle Ramazanda kısıtlamalar olmuştu. Bu yıl kısıtlama yok. 

ZAMLAR RAMAZAN SOFRALARINA YANSIYACAK

Bir kaç aydır yaşanan zam furyası, bizleri artık ne yazık ki nefes alamayacak hale getirdi. Bu yıl Ramazan vesilesiyle oruç tutacak olanlara rabbim bereketli sofralar nasip etsin inşallah. 

Alım gücünün neredeyse sıfıra indiği şu günlerde tüm okurlarımızız iftar sofralarına halil ibrahim bereketi diliyorum.

Hayırlı Ramazanlar

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.