Başkan Rasim Yüksel Kırkpınar Geleneğini Bozmadı 

Tarihi Kırkpınar yağlı güreşlerine her yıl katılan Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel geleneği bu yıl da bozmadı ve Tarihi Sarayiçi’ndeki yerini aldı. Kırkpınar ağası Seyfettin Selim’in davetlisi olarak Başkan Yüksel Ergene Belediyesi Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Güreşleri ağası Kani Tezcan ile birlikte protokol tribününden takip etti. 

Bu yıl 661.’si düzenlenen Edirne Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerini Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Ergene Belediyesi Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Güreş Ağası Kani Tezcan ve Edirne Kırkpınar Güreşleri Ağası Seyfettin Selim ile birlikte protokol tribününden izledi. 

Edirne’de 1 Temmuz 2022 Cuma günü küçük boy kategorilerindeki pehlivan güreşleriyle başlayan ve 3 Temmuz 2022 Pazar gününe kadar çeşitli boy kategorilerindeki 2 binden fazla pehlivanın kıran kırana gerçekleştirdiği müsabakalarda son gün büyük heyecan yaşandı. 

Kırkpınara Gençler Damga Vurdu 

Son derece çekişmeli ve heyecanlı anlara sahne olan başpehlivanlık güreşlerini izlemek için tribünleri dolduran güreş severler kıran kırana mücadeleler izlediler. 

Çeyrek finalde Tanju Gemici’yi, yarı finalde Kırkpınar’ın favori isimlerinden başpehlivan unvanlı İsmail Balaban’ı yenerek finalde Kırkpınar’ın en genç ismi Mustafa Taş ile eşleşen Cengizhan Şimşek finalde de kazanan isim oldu ve 661. Kırkpınar’ın başpehlivanı unvanını elde etti ve altın kemeri kuşandı. 

Başkan Yüksel Protokol Üyeleri İle Görüştü

İki gün boyunca müsabakaları yerinde takip eden Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, birliğin üyesi ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Enez Kaplan, ev sahibi belediye başkanı Recep Gürkan başta olmak üzere pek çok protokol üyesi ile görüşerek Ergene ve ata sporumuz güreşe dair sohbet ederek görüş alışverişinde bulundu. 

Bizde Yağlı Güreş Düzenliyoruz

Yağlı güreş bizim medeniyetimizin, inancımızın bir parçası diyen Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, “Yağlı güreş ve Kırkpınar bizim 661 yıllık kültürümüz.  Burada bulunan herkesin gayesi ortak, hepimiz bu kültürü yaşatmayı hedefliyor bunun için çaba sarf ediyoruz. Biz de Velimeşe Belediyesi döneminden bu yana yağlı güreş düzenliyoruz. Yağlı güreşi daha da ileriye taşımak, marka değerini yükseltmek, daha fazla insana ulaşması için neler yapılması gerektiğini ve gençlere aktarılması için yapılabilecekleri konuşma ve değerlendirme fırsatı bulduk” dedi. 

Başkan Yüksel 661. Kırkpınar ağalığı ihalesini yeniden kazanarak Türkiye Cumhuriyetinin 100 yılında 2023 yılında tekrar Kırkpınar ağası olma hakkını elde eden Seyfettin Selim’i tebrik ederek hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundu. Başkan Yüksel ayrıca finalde Mustafa Taş’ı yenerek 661. Kırkpınar’ın başpehlivanı olan Cengizhan Şimşek başta olmak üzere dualı çayıra çıkarak kol bağlayan tüm yiğit pehlivanları mücadelelerinden ötürü de tebrik etti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.